Nyitókép:Kyle Mazza / NurPhoto / NurPhoto via AFP
San Francisco, Washington és New York – három metropolisz, amelynek bűnözési statisztikái nem mutatnak jól. Egy kiragadott adat:
a fővárosban, Washington DC-ben két évtizede nem volt ilyen magas az emberölések száma.
A liberális városvezetések hajlani kezdenek arra, hogy a konzervatív bűnmegelőzési intézkedéseket kezdjék alkalmazni a rend érdekében.
San Franciscóban éppen bevezetik a segélyre jogosultak drogtesztelését, Washingtonban egyre több gyanúsítottak fognak előzetesben tartani, míg New Yorkban a Nemzeti Gárda több száz tagját rendelték a metróhálózat biztonságának védelmére. Olyan szigorítások ezek, amelyek néhány évvel ezelőtt elképzelhetetlenek lettek volna a liberális doktrínákat követő városvezetők részéről – írja a Politico amerikai kiadása.
A lap emlékeztet, hogy a George Floyd-esetet követő társadalmi felháborodás hatására egy éles fordulat következett be a rendfenntartó erők bevetésével kapcsolatban, a liberális vezetők visszanyesték a rendőrségek költségvetéseit, hatásköreit, de az elmúlt években
rohamosan romló bűnözési statisztikák miatt a baloldali önkormányzatok revideálni kényszerülnek gyakorlatukat.
Az újratervezésnek van egy másik oka: novemberben elnökválasztást tartanak az Egyesült Államokban, és a romló közbiztonság egy hatásos ütőkártya a republikánusok kezében annak szemléltetésére, miért alkalmatlan a baloldal az ország és a városok irányítására.
A demokrata párti politikusok értik, hogy a közbiztonság és a polgárok jóléte alapvető igény, ha ezeket a kormányzat nem tudja garantálni, a vezetők székei könnyen meginoghatnak. Az ügyészek, kormányzók, városvezetők pozíciói kerültek veszélybe – négy évvel ezelőtt több államban liberális igazságügyi reformokat vezettek be, lezárva a Trump-ciklust, de 2024-re az állapotok sokat romlottak, így
ezek a funkcionáriusok éppen saját reformjaik ellenében kénytelenek elkezdeni kampányolni, hogy megőrizhessék tisztségeiket.
A Politico összefoglalója Kaliforniától a keleti partig hozza a konkrét példákat arra, ki milyen módosított pályával próbál politikai értelemben életben maradni. Az amerikai szavazók olyan döntéshozókat akarnak látni, akik valóságosan fellépnek a bűnözéssel szemben.